Part #CCH012100000
MFG #CCH012100000
Centaur™ 100A 12V DC Battery Charger by Victron Energy®. The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A. The Centaur range of battery chargers features auto-ranging input covering 90-265VAC 50/60Hz input meaning they can be used anywhere in the world. Crucially, and unlike many other products that state universal input, the Centaur range will maintain full output power within the entire specified range.